یا مقبل القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول حول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

جشن های ایران باستان

ایرانیان باستان به گواهی تاریخ و شواهد مستند ، از شاد ترین مردمان گیتی بوده اند . آنان روزهای بسیاری از سال را به برگزاری جشن های مختلف می پرداخته اند . ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه جشن های ایران باستان را از حیث تعداد به رودهایی تشبیه نموده که به اقیانوس می ریزند . انگیزه مردم ایران باستان از برگزاری این جشن ها  ، گذشته از شادی فطری نژاد آریایی ، پاس داشت روزهای سرنوشت ساز در تاریخ این نژاد کهن و رویدادهای طبیعی بوده است . این جشن های  کهن در میان اقوام و اقشار مختلف ایرانی نگهداری شده و کم  و بیش  برگزار میگردد . معروفترین این جشن ها :نوروز ، سیزده ، فروردینگان ، اردیبهشتگان ، خردادگان ، تیرگان ، امردادگان ، شهریورگان ، مهرگان ، آبانگان ، آذر گان ، چله ، دی گان ، بهمنگان ، سده ، اسپندگان و سوری بوده اند .  و اما روز اورمزد از ماه فروردین ( 1 فروردین ) :

ایرانیان باستان  بر این باور بوده اند که در این روز اهورامزدا آفرینش جهان را به پایان رساند . ایرانیان بنیانگذاری نوروز را به جمشید ، پادشاه اسطوره ای ایران نسبت میدهند  و این روز را  همزمان با تاج گذاری  وی میدانند . به همین دلیل از نوروز بعنوان نوروز جمشیدی نیز یاد میشود . نوروز از نخستین روز بهار با سرسبزی طبیعت و شادی آغاز میگردد خانواده های ایرانی قابی از سبزه بر خوان نوروزی ( سفره هفت سین ) می نهند تا موجب فراوانی در سال نو شود ، رنگ سبز آن رنگ ملی ایرانیان و نماد ( امرداد )  امشاسپند  می باشد  .

 سمنو ، ( مایه خمیر ) که نماد خوبی برای زایش و باروری گیاهان توسط ( فروهرهاست ) سنجد  بو و شکوفه آن سرچشمه دلدادگی است . سماق چاشنی زندگی ، سیر و سرکه نمادی از شهریور امشاسپند می باشد . ماهی سرخ نمادی از آناهیتا ( فرشته آب و باروری ) است .

 سیب سرخ نماد دیگری برای باروری و زایش است  . سکه نمادی از داده های اهورایی است .

همایون روز نوروز است امروز به فیروزی

بر اورنگ خلاف کرد شاه لافتی ماوی ( هاتف )

خیام در نوروز نامه می نویسد : چون ایزد تبارک و تعالی بذان هنگام که فرمان فرستاد تا ثبات گیرد تا تابش و منفعت او به همه چیز برسد آفتاب از سر حمل برفت و آسمان او را برگردانید و تاریکی و روشنایی جدا گشت و شب و روز پدیدار گشت و آن آغازی شد بر تاریخ جهان را .  علامه مجلسی ( رحمه اله علیه ) در کتاب سماأ العالم مینویسد : به روایت از امام جعفر صادق ( ع ) افتخار ستودنی مذهب تشیع در این روز خاتم الانبیاء شمع جمع آفرینش در دشت غدیر خم برای امیرالمومنین علی ( ع 9 از مردم بیعت گرفت و در همین روز علی ( ع ) بر دشمن در نهروان غالب گشت و در این روز  اما قائم ( عج ) که از دیده ها پنهان گشت مجددا ظهور خواهند نمود .  ( ادامه در صفحه 2 )

 

 

و باز از اما جعفر صادق ( ع ) و سلمان فارسی افتخار ملی ایرانیان نقل شده است که : حضرت آدم ( ع ) در آغاز فروردین آفریده شده و آنروز روز فرخنده ای است برای طلب حاجات و برآورده شدن آن و نیک روزی است جهت دیدار و سفر .

ایرانیان کهن فرزندان ذوالقرنین ، در این روز در تالار آپادانا با گردهمایی توصیف ناپذیری ( صله ارحام ) باشکوهی را بر برگه تاریخ ثبت و به یادگار گمارده اند  .

ساسانیان نیز با افتخار هر چه تمامتر نوروز را جشن میگرفتند  . میراث ماندگار و ملی ایرانیان به بسیاری از کشورها رفت و اکبر شاه در هندوستان در سال 1584 نه تنها نوروز را  با ابهت و شکوه هر چه تمامتر برگزار می نمود همچنین جشن مهرگان را .  ایرانیان باستان در نخستین بامداد نوروز در کنار چهار چوب پایین درب منزل برگ آویشن می ریزند  که نشان برقراری جشن در آن خانه است . سپس ایرانیان به دیدار بزرگان فامیل و آشنایان می روند .

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 فروردین 1390    | توسط: ایمان استوار    | طبقه بندی: فلسفه، روحانی کونگ فو،     |
نظرات()